Pressmeddelande från Irisgruppen 2009-06-15
Ny undersökning om svenskarnas läsvanor

Var tredje svensk läser ljudböcker

Ljudböcker har blivit ett givet inslag i svenskarnas läsvanor. Det framgår av Iris undersökning, som visar att nästan var tredje svensk har lyssnat på ljudböcker de senaste sex månaderna. Vanligast är att lyssna i bilen. 
— Ljudböcker har fått ett enormt genomslag. Från att för drygt femtio år sedan ha skapats som en läsrörelse för synskadades behov har ljudböckerna idag blivit ett sätt för gemene man att ta till sig litteraturen, säger Marlene Terkowsky, koncernchef för Irisgruppen, som har instiftat Iris Ljudbokspris.
 
I undersökningen svarar 31 procent att de har lyssnat på en ljudbok de senaste sex månaderna. Av dessa lyssnar tre av tio på en ljudbok varje vecka.  Allra vanligast är det att lyssna på ljudböcker i bilen, 39 procent av de svarande uppger det som favoritstället. Samtidigt svarar 33 procent att de gärna lyssnar på ljudböcker innan de somnar.
 
— Vi vet sedan tidigare att många väljer att lyssna på ljudböcker i bilen. Många uppskattar det faktum att man kan ta till sig litteraturen samtidigt som man gör annat. På samma sätt gillar många att lyssna på några kapitel innan de går och lägger sig som ett sätt att koppla av, säger Marlene Terkowsky. 

I undersökningen uppger 49 procent att de lyssnar på ljudböcker för att det går att kombinera med andra aktiviteter, medan 38 procent svarar att de gör det för att det är avkopplande.

Fortfarande är cd-skivor det vanligaste sättet att ta till sig ljudböcker. Mer än hälften svarar att de lyssnar på ljudböcker via cd-skivor medan 36 procent svarar att de helst laddar ner ljudböcker från Internet.

Undersökningen genomfördes under våren av Novus Opinion på uppdrag av Iris och bygger på 1 000 intervjuer där målgruppen var den svenska allmänheten 18 år och äldre.
 
För mer information kontakta:
Koncernchef Irisgruppen Marlene Terkowsky 08-39 91 10
Projektledare Iris Ljudbokspris, Eva Vallin, 0739-83 80 81
Informationschef Irisgruppen Annika Collin 070-592 06 96
Läs mer på www.iris.se/ljudboksprisetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Pressbilder för fri publicering finns att hämta på www.iris.se/pressrum

Iris i korthet
Vi erbjuder funktionsstärkande produkter och tjänster till personer med  syn- eller annan funktionsnedsättning. Irisgruppen ägs av Synskadades stiftelse.

Irisgruppens bolag ska vara självklara partners för dem som söker spännande, affärsmässiga lösningar för personer med funktionsnedsättning. Verksamheten ska verka på ett marknadsorienterat och lönsamt sätt.

Mer information om Iris »

Marlene Terkowsky
Marlene Terkowsky
Koncernchef Irisgruppen
070-624 36 00
Per-Arne Krantz
Per-Arne
Krantz
Ordförande Iris Holding
Irisgruppen, Sandsborgsvägen 52, S-122 88 Enskede, Tel +46 (0)8 39 90 00