


Hela arbetet med att ta fram nya borstar har skett i borstbinderiet i Enskede, där uppgiften till borstbindarna Åke Falk och Negassi Tekelead blev att göra något nytt och annorlunda av befintliga borstar. De började experimentera, föra resonemang och komma med nya resultat.
- Det var väldigt kul att kunna komma med idéer och jobba ihop med olika material. Till slut föll valet på att göra om rotfruktsborsten till en skoborste som blev en helt ny produkt. Det var ett annorlunda sätt för oss att arbeta på som skiljer sig från hur vi jobbar dagligen med borstproduktionen, säger Åke Falk.
- De har en utbildning, gedigen erfarenhet och personliga upplevelser av att binda borstar som jag ville ta vara på. Fokus har varit att skapa samklang mellan hantverket i att tillverka borstarna och designen. Vi har utforskat möjligheten att förvandla rotfruktborstar till speciellt sensuella skoborstar, säger Fredrik Olsson.
Besök oss gärna i monter C04:02 på Formex på Stockholmsmässan 27-30 augusti.
För mer information kontakta:
VD Iris Hantverk Friedrike Roedenbeck, 08-39 90 97
InformationschefAnnika Collin070-592 06 96
Läs mer på www.iris.se Pressbilder för fri publicering finns att hämta på www.iris.se/pressrum
Irisgruppens bolag ska vara självklara partners för dem som söker spännande, affärsmässiga lösningar för personer med funktionsnedsättning. Verksamheten ska verka på ett marknadsorienterat och lönsamt sätt.



