Supported Employment (SE) och Individual Placement and Support (IPS) – 4-dagars utbildning

Digitalt: 22-23 och 29-30 september 2026.
Fysiskt: Stockholm (Lokal ej bokad än). 17-18 november samt 1-2 december 2026.

Anmälan till
4-dagar kurs i
SE och IPS

Skicka en intresseanmälan till:
annette.holmblad@iris.se

Anmälan till
4-dagar kurs i
SE och IPS

Anmäl dig (faktura) »
Anmäl dig (kreditkort) »

Anmälan till 4-dagars kurs i SE och IPS 2025 i Stockholm Anmäl dig (faktura) » Anmäl dig (kreditkort) »

Anmälan till 4-dagars kurs i SE och IPS 2026 – Digitalt eller Fysiskt: annette.holmblad@iris.se

Iris erbjuder en gedigen 4-dagars utbildning i Supported Employment (SE) och Individual Placement and Support (IPS). Utbildningen ger dig de kunskaper och verktyg du behöver för att framgångsrikt stödja personer med funktionsnedsättningar eller psykisk ohälsa att hitta, få och behålla meningsfulla jobb.

Sammanfattning

Sammanfattning
  • Fyra dagars utbildning i SE och IPS som ger kunskaper och verktyg för att hjälpa personer med funktionsnedsättning eller psykisk ohälsa till arbete.
  • Kursen kombinerar teori och praktiska övningar, täcker SE:s fem steg, yrkesprofilering, arbetsgivarkontakter, stöd på arbetsplatsen och kvalitetsarbete.
  • Digitalt och fysiskt alternativ 2026, angivet pris och anmälan via annette.holmblad@iris.se, möjlighet till skräddarsydd uppdragsutbildning för grupper.

Vad innehåller utbildningen i Supported Employment (SE) och Individual Placement and Support (IPS)?

Under utbildningen får du en djupgående förståelse för SE och IPS genom både teori och praktiska övningar.

  • Introduktion till SE och IPS: Historik, forskning och metodens grundprinciper.
  • De fem stegen i SE: Från överenskommelse med klienten till långsiktigt stöd på arbetsplatsen.
  • Yrkesprofilering och matchning: Så skapar du yrkesprofiler och matchar kandidater med rätt arbetsgivare.
  • Arbetsgivarkontakter: Strategier för att identifiera, engagera och behålla arbetsgivare.
  • Stöd på och utanför arbetsplatsen: Metoder för att ge kontinuerligt och kvalitativt stöd som bidrar till en hållbar anställning.
  • Kvalitetsarbete inom SE och IPS: Fördjupning i SEQF, IPS-principer och Fidelity Scale för att säkerställa metodens kvalitet.

Hur arbetar vi i Supported Employment (SE) och Individual Placement and Support (IPS)?

Utbildningen varvar teori med praktiska övningar, gruppdiskussioner och hemuppgifter. Detta skapar möjligheter att tillämpa det du lär dig direkt i ditt dagliga arbete.

Utbildare i Supported Employment (SE) och Individual Placement and Support (IPS)

Våra utbildare är experter inom SE och IPS, med universitetsutbildning inom IPS. Deras engagemang och praktiska kunskap gör utbildningen till en värdefull investering.

Annette Jönnervik Holmblad, utbildare och styrelseledamot i Svenska Föreningen för Supported Employment (SFSE) samt Vice president i Association for Supported Employment Europe (ASEE). Mångårig erfarenhet av metodarbete, metodutveckling, handledning och utbildning.

Gustav Richert, utbildare och medlem i Svenska Föreningen för Supported Employment (SFSE). Mångårig erfarenhet av metodarbete, metodutveckling, handledning och utbildning.

Vem är utbildningen för?

Utbildningen passar dig som jobbar som:

  • Jobbcoach.
  • Arbetsmarknadskonsulent.
  • Eller i andra roller där du stödjer arbetssökande med funktionsnedsättningar eller psykisk ohälsa.

När, var och hur kan du anmäla dig till 4-dagarskursen i SE och IPS?

Digitalt

Datum: 22-23 och 29-30 september 2026.
Plats: Via Teams.
Pris: 11 600 kronor ex. moms. (14 500 kr inkl. moms).

Anmäl dig: Skicka en intresseanmälan till: annette.holmblad@iris.se
Skriv i rubriken om du är intresserad av den digitala utbildningen, samt om anmälan gäller fler än du!

På plats i Stockholm

Datum: 17-18 november samt 1-2 december 2026.
Plats: Stockholm (Lokal ej bokad än).
Pris: 12 500 kronor ex. moms. (15 625 kronor inkl. moms)

Anmäl dig: Skicka en intresseanmälan till: annette.holmblad@iris.se
Skriv i rubriken om du är intresserad av den fysiska utbildningen, samt om anmälan gäller fler än du!

Kostnadsfritt webbinarium om SE-paraplyet – vad ryms under paraplymetoden Supported Employment?

Inspiration & kännedomsföreläsning SE Paraplyet den 8 juni 2026, kl 14-15 (kostnadsfri).
Klicka här för att anmäla er » 

Anpassa utbildningen efter era behov

Passar inte datumen, eller vill ni boka utbildningen som en uppdragsutbildning?
Om ni är en grupp kan vi skräddarsy ett upplägg som passar just er verksamhet och erbjuda utbildning direkt på plats hos er.

Ta kontakt för att få veta mer! Kontakta Annette Jönnervik Holmblad, annette.holmblad@iris.se

Kontakta oss

Translate »